» » » Aranyhamisítási botrány!

Illusztráció! Kép: pixabay.com


Nem valódi aranyrudakat adott biztosíték gyanánt a Kézizálog Zrt. tulajdonosa több magyar milliárdosnak és pénzintézetnek – szerzett róla tudomást a Napi.hu. Hogyha ez igaz, az év elején csődbe ment zálogcég és annak tulajdonosa, Bíró Péter által okozott veszteség akár a 30 milliárd Ft-ot is meghaladhatja.

Éjszaka a zálogtárgyakat adja-veszi és akad olyan, amikor aranyat is önt! - így viccelődtek Bíró Péteren ismerősei korábban. A tréfa viszont most komolyra fordult: a Kézizálog Zrt. veszteségét tudniillik nem fedezik a zálogba vett ingóságok, a tulajdonos által fedezetül lerakott aranyrudakról pedig kiderült: gyaníthatóan hamisak.

Az utóbbi tétel még nem szerepelt az év elején befuccsolt cég veszteséglistáján, pedig magánszemélyek és bankok is folyósítottak sok 100 milliós kölcsönöket - valódi vagy hamis aranyfedezet mellett - a cég egyszemélyes tulajdonosának, Bírónak.


KONTAKTLENCSÉK a legnagyobb gyártóktól 30-60 százalék kedvezménnyel, akár ingyenes szállítással, azonnal saját raktárról, 30 napos visszavételi garanciával az eOptika.hu kontaktlencse webboltból. Vásároljon most!


Az újság szerint az egyik vidéki pénzintézet 600.000.000 Ft kölcsöne miatt bosszankodhat, egy ismert budapesti nagytőkés 300.000.000 Ft-ot vesztett, egy másik ismert milliárdos pedig 2 milliárd Ft-nak inthet búcsút, mert a visszafizetés biztosítékául adott aranyrudakról és tömbökről kiderült: egytől egyik hamisak, trombitarézből készültek és még az aranyborítást is lespórolták róluk. A csalásra csak nemrégiben, néhány hónappal a cég bedőlése után derült fény, és az érintettek - akik a csalás tényét megerősítették, de nevük elhallgatását kérték - Bíró ellen megtették a feljelentést.

Sok a megválaszolatlan kérdés: hogyan készültek ezek az aranyrudak, hogyan kerülhetett rájuk fémjel, hol tárolták azokat, ha esetleg igazi tömböket cseréltek volna hamisra? Minderre gyaníthatóan a Kézizálog ügyet kivizsgáló Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) adhat majd választ.

A kérdőjelek sorát a céget hitelező bankok szaporíthatják. Összes veszteségük együttesen ugyan valóban számottevő - túllépi a 20 milliárd Ft-ot - de eddig az aggodalmuknak nyilvánosan nem sok jelét adták. Még a biztosítékként a zálogcég széfjeiben levő értéktárgyakat sem értékeltették fel.
Az érintett bankok a következők:

A Kézizálog Zrt. banki tartozása (2015. máj. 12-én)


Hitelintézet
Devizanem
Állomány (millió Ft)
K&H
Forint
2 500,0
Raiffeisen
Forint
3 505,9
OTP
Forint
2 251,0
CIB
Forint
1 485,7
CIB
Euro
3 551,7
UniCredit
Forint
160,3
UniCredit
Forint
3 230,0
Széchenyi
Forint
325,0
Széchenyi
Euro
266,3
Sberbank
Forint
1 912,0
Commerzbank
Euro
1 635,0


Trükközés a kötvényekkel?


Legalább annyira érdekes a Kézizálog által piacra dobott kötvények (Lombard Bond) háttere is. A 2 sorozatban, 10 milliárd Ft-os keretösszegben kiadott kötvényeket ugyanis BB+ besorolással adták el, a céget a Creditreform vizsgálta meg, a kötvények forgalmazását pedig ismert pénzintézetek ügyintézték.
Bíró többek között ilyen kötvényekkel vásárolt egy szállodát egy magyar üzletembertől, majd azt a "zálogfőnök" rögvest készpénzért tovább is adta. A hoppon maradt ex-tulajdonos most joggal kérdezheti: miként minősítették a Kézizálogot?











«
Next
Újabb bejegyzés
»
Previous
Régebbi bejegyzés

Nincsenek megjegyzések:

Leave a Reply